Napló az 56-os szabadságharc eseményeiről – A Szatmárnémeti Református Gimnázium ünnepi előadása

1956 októberében Magyarországon békés tüntetéssel kezdődő, fegyveres felkeléssel folytatódó forradalom bontakozott ki a kommunista diktatúra és a szovjet megszállás ellen. 1990 májusa óta a forradalom október 23-i kezdőnapján emlékszünk meg a hőseink önfeláldozó tettéről.

A Szatmárnémeti Református Gimnázium kedden délelőtt ünnepi előadással tisztelgett az 56-os októberi és novemberi események előtt. A műsort a 8. A osztály szereplői és a 11. A osztály két zenésze vitte színre, a felkészítő tanáraik Higyed Gyöngyi, Rédai Gabriella és Lovász Erzsébet voltak.

Az előadás kerettörténetét a forradalomról írt napló adta, mely a történelmi eseményekről napról napra számolt be. Frei Barbara volt a napló “írója” és mesélője, Ács Evelin, Ary Dávid, Asztalnok Regina, Turi Evelin, Sajtos-Bot Szanten, Katócz Boglárka, Gyulai Barbara pedig átérzéssel fűtött szavalataikkal gazdagították a megemlékezést.

A rövid felvezető után a Himnuszt vigyázba állva énekelte a több mint száz ember. Az előadásban a naplóból felelevenített események sorát egy-egy alkalomhoz hűen csengő dal, máshol a forradalmi versek szavalatai váltották. A nézőket a tanulók előadása visszarepítette a 62 évvel ezelőtt történtek idejébe.

A majdnem fél órás “időutazás” lehetőséget adott arra, hogy a jelenlévők egy röpke pillanatra beleélhessék magukat az ifjúság akkori viharos, de a nemzet egyhangú tiltakozását kifejező mindennapjaiba.

A hősökre és a civil áldozatokra a Református Gimnázium diákjai és tantestülete egyaránt büszkeséggel emlékeztek a napsütötte keddi délelőttön.