Mintegy 250 refis kisdiák kapott kifestőkönyvet

Régi magyar templomok mennyezeti kazettáinak mintáiból készült kifestőkönyvet kaptak csütörtök délelőtt a Reformtáus Gimnázium óvodásai és elemista diákjai. A több mint 900 éves, történelmi Johannita Lovagrend a korai középkortól a török hódoltságig több száz éven keresztül jelen volt Magyarországon és támogatta az uralkodókat miközben ispotályokat tartott fenn, ápolta a betegeket, segítette a rászorulókat és kulturális […]

Régi magyar templomok mennyezeti kazettáinak mintáiból készült kifestőkönyvet kaptak csütörtök délelőtt a Reformtáus Gimnázium óvodásai és elemista diákjai.

A több mint 900 éves, történelmi Johannita Lovagrend a korai középkortól a török hódoltságig több száz éven keresztül jelen volt Magyarországon és támogatta az uralkodókat miközben ispotályokat tartott fenn, ápolta a betegeket, segítette a rászorulókat és kulturális missziót is ellátott.

A Rend Magyar Tagozata most is ezen elvek mentén, de a mai kor sajátosságainak megfelelően végzi feladatát. A magyarságot történelmi síkban tekinti és mai segítő akciói is jórészt a határokon túl rekedt honfitársak megsegítésére koncentrálnak.

Ebbe illeszkedik be a régi magyar templomok mennyezeti kazettáinak mintáiból készült kifestőkönyv kiadása és a határokon belül és azon túl élő gyermekeknek ajándékozása. Mintegy 8000 db kétkötetes kifestőt ajándékoz a Rend többségében Kelet-Magyarországon, Erdélyben és a Partiumban, valamint Kárpátalján élő kicsiknek, hiszen az ábrázolt templomok nagy része ezen a területen található. Az egyszerű, fehérre meszelt református, evangélikus és unitárius templomok szinte egyedüli mennyezeti díszeként szolgáltak azok a festett fa kazetták, amelyek tájegységenként különböző mintákkal, az ott élő „pingáló mesterek” népi ihletésű munkájával készültek. Több százra tehető azon templomok száma, amelyek az 1500-as évek elejétől kaptak festett kazettás mennyezetet és a mesterek íratlan szabálya szerint két egyforma kazetta egy templomban nem volt elfogadható. Ez a fajta művészeti ábrázolás és motívumgazdagság a magyar népi kultúra páratlanságát jelenti. Egy nemzetnek sincs eben a műfajban ilyen gazdag öröksége.

Ezekből válogatott ki a kifestőkönyv szerzője Tomcsányiné Szemere Sarolta 25 darabot és rajzolt meg olyan formában, amely gyermekek számára könnyen befogadható és színes ceruzával, vízfestékkel, zsírkrétával, de akár filctollal színezhető. Játékos formában, szórakoztató módon fejleszti a gyermekek kézügyességét, miközben ráirányítja figyelmüket a régi magyar templomok mennyezeti díszítésének határokon átívelő szépségére, felkeltve bennük a magyarság összetartozásának érzését is.

A kezdeményezés jóvoltából, ezekből a kifestőkönyvekből a Szatmárnémeti Református Gimnázium legifjabbjai is részesültek, mégpedig a csütörtök délelőtti órákban. Összesen 250 óvodás és elemi osztályos diák vehette át ezeket a köteteket, amelyeket ígéretük szerint igyekszenek az ünnepek alatt nagy odafigyeléssel kifesteni.