Dolgos időszak előtt áll a Református Gimnázium

A Református Gimnázium idei eseménynaptáráról beszélgettünk Póti Eduárd iskolaigazgatóval, aki elmesélte, hogy mennyi mindenre készül az iskola apraja és nagyja 2018 hátralevő részében.

Jövő szombaton, október 6-án az aradi tizenhármakra emlékeznek meg az Iparosotthonban. Az esemény különlegessége, hogy a Református Gimnázium diákjai a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum és a Kölcsey Ferenc Főgimnázium diákjaival közösen szervezik az emlékműsort. Erre reggel 10 órakor kerül sor. Az aradi vértanúkra és a szabadságharc hőseire a Zárda templom falán elhelyezett Gonzeczky János emléktábla koszorúzásával is megemlékeznek aznap, 11 órakor.

Október 21-én Batizra látogatnak a 10. osztályos tanulók. A hagyományok szerint Ünnepi Istentisztelettel és kuruc időszakot idéző verses-zenés performansszal  tisztelegnek a kuruc-labanc háborúban elesett batizi hős fiatalokra. A Batizi Református Temetőben található emlékmű koszorúzása idén sem marad el.

Október 23-án a Láncos templomban tisztelegnek az 1956-os forradalom hőseire.

Az októberi esemény sorozatot egy jóval vidámabb program zárja, hiszen október 29. és november 2. között kerül sor az Iskola Másként hetére. Ezen a héten rendezik meg a Reformáció Napját, de ebben az időszakban kerül sor az ötödikesek és a kilencedikesek gólyatáborára is.

Az osztályok ezt a pár napot, most már ötödik éve, a nagytarnai Ecosunhouse táborban töltik el. Érdemes tudni, hogy a tevékenységeket nem a diákok szervezik, hanem az osztályfőnökök, az iskola lelkésze és az iskolapszichológus. Sopoian Renáta és Varga Szilárd Csaba is az osztályokkal tartanak, hogy a nagytarnai táborban hasznosabbnál hasznosabb tréningekkel színesítsék a programokat. Az ottlét gondolati vezérfonala a diákok felkészítése az iskolai és a közösségi életre. Csapatépítő foglalkozásokon, kommunikációs fejlesztő- és problémamegoldó gyakorlatokon vesznek részt a tanulók, melyek a saját- és az iskolai közösségi életüket könnyítik meg a jövőben.

Szent Márton havának nyolcadik és kilencedik napja az egyik legjobban várt két tanítási nap. Ekkor ünneplik a Szent Márton napjához kötődő hagyományokat az elemisták. A délutáni sorversenyre és az egyéb vidám aktivitásra a szülőket is szeretettel várják. A gyermekek öröméért és tanulmányi előmeneteléért az iskola a szülőkkel vállat vállnak vetve küzd. A Márton Napi vigasságon végre egy kis közös szórakozásra is sor kerülhet.

November 8-án, csütörtök délután tartják meg az ötödikesek gólyabálját. A kilencedikeseké másnap, péntek délután lesz. A 11. osztályok és osztályfőnökeik körében már folyik a lázas készülődés. A gólyabál megszervezése mindig nagy kihívást jelent az tizenegyedikesek számára, mert minden egyes évfolyam célja az, hogy az előzőnél szebbet, jobbat, extrábbbat, ötletesebbet álmodjon meg az aktuális tanévben. A szervezés mellett a kivitelezés is lényeges része a projektnek. A diákoknak ez egy tökéletes próbatétel arra, hogy megtanuljanak csapatban dolgozni és egy elméletben megfogalmazott tervet gyakorlatban az elejétől a végéig kivitelezni.

Márton napja mellett novemberben az András napi tradíciók is helyet kapnak. A Refi tanítói kara és az iskola vezetősége is kiemelt figyelmet szentel annak, hogy a gyermekekkel megismertessék a magyar hagyományokat. A tradíciók játékos felelevenítésével az elemis diákok szórakozva tanulhatnak arról, hogyan is éltek és gondolkoztak az elődök. A régi hagyományok mellett az újakra is jut idő, ilyen új tradíció az “Együtt a Refiért!” est, amelyet második alkalommal szerveznek meg az iskolában. Idén november 16-ra esik a jeles alkalom.

December a karácsonyi készülődés, az önkéntesség és a karitatív cselekedetek hava. A karácsonyi ünnepkörhöz kapcsolódó jótékonysági akcióban a refisek a Caritasszal közösen ajándékcsomagokat adnak át a rászoruló gyermekeknek. A karácsonyi és adventi vásárokból befolyó bevételt is jótékony célokra fordítja az iskola.

A Luca napi hagyományok december 13-án ismét életre kelnek a kisebbek örömére. A nagyobbak sem maradnak ki a jóból. A decemberben elmaradhatatlan betlehemes történet megelevenítésével és a betlehem készítésével foglalkozik majd az 5-8, 9-12-es diákokból összeállított csoport, mely más iskolás csapatok előadásával is megmérettetik.

Végezetül pedig, de nem utolsó sorban, itt az az esemény, ami az egész iskolát megmozgatja: az osztályok szépségversenye. December 22-én adják át a díjakat, a korcsoportonként megállapított, legszebb osztályoknak. A karácsonyi díszbe öltöztetett osztályokat szakmai zsűri járja végig, és ők döntenek a sorrendet illetően. A nyeremények nem másak, mint mézeskalácsból készült finomságok.

Mi sem szebb lezárás a 2018-as év számára, mint a mézes édesség rágcsálása a három hetes téli szünet beköszönte előtt. Jól esik majd a pihenés kicsinek és nagynak egyaránt.